Monthly Archives: липня 2017

КОЛЕГІЯ ДЕПАРТАМЕНТУ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я КОДА ПІДВЕЛА ПІДСУМКИ РОБОТИ ГАЛУЗІ ЗА ПІВРОКУ

Поліпшення доступності, якості та своєчасності медичної допомоги мешканцям Київської області – основне завдання, над яким працює Департамент охорони здоров’я облдержадміністрації. На цьому директор департаменту Алла Арешкович наголосила під час засідання колегії департаменту.
Засідання, в якому взяли участь голова КОДА Олександр Горган, керівництво департаменту та закладів охорони здоров’я області, представники громадських організацій, підвело підсумки роботи галузі за перше півріччя 2017 року.
На переконання учасників колегії, у галузі охорони здоров’я Київської області намітилися позитивні тенденції розвитку. Міцнішає матеріально-технічна база лікувальних закладів області – відкрито пункт постійного базування екстреної медичної допомоги у Ірпені, амбулаторії загальної практики-сімейної медицини у Броварському, Васильківському районах та місті Славутич. Проведено капітальні ремонти у Києво-Святошинській, Обухівській, Фастівській центральних районних лікарнях, Києво-Святошинській районній стоматологічній поліклініці та Києво-Святошинському центрі первинної медико-санітарної допомоги.
В рамках здійснення медичної реформи на Київщині триває процес створення госпітальних округів. Наразі головою облдержадміністрації ініційовано проведення перших засідань госпітальних рад, до яких увійшли 95% учасників госпітальних округів.
Є в медичній галузі Київської області і конкретні досягнення, підтверджені медичною статистикою. Так, показник малюкової смертності знижено до 5,3 проміле, тоді як у 2016 році він становив 5,6 проміле. «Це значно краще від загальнодержавного показника, – зазначає Алла Арешкович. – В області проводилася значна робота, щоб забезпечити сучасний рівень медичної допомоги дітям».
Проблемними питаннями залишаються падіння народжуваності (9,5% порівняно з  11,1% відповідного періоду минулого року), високий показник смертності сільського населення (на 59,7% вище показника смертності міського населення), зростання загальної захворюваності дорослого населення області (за 6 місяців 2017 року зросла порівняно з відповідним періодом 2016 року на 1,42%).
Засідання колегії визначило завдання для галузі охорони здоров’я Київщини на майбутні півроку. Це, зокрема, перетворення комунальних закладів охорони здоров’я області в комунальні неприбуткові підприємства, укладення договорів про медичне обслуговування населення, передача з районів  до об’єднаних територіальних громад закладів охорони здоров’я первинної ланки, придбання програмного забезпечення, комп’ютерної техніки та  автоматизованих робочих місць для лікарів первинної ланки та реєстратур в Центрах первинної медико-санітарної допомоги.
Протягом другого півріччя 2017 року також планується запровадити в кожному районі Київщини автоматизовану диспетчерську екстрену медичну допомогу за номером 103, запустити в роботу інформаційну систему «Медичний портал Київщини», відкрити  пункти постійного базування бригад екстреної медичної допомоги в селі Білогородка Києво-Святошинського району та районі Леваневського в місті Біла Церква.

ОНОВЛЕНО ПЕРЕЛІК ПРЕПАРАТІВ ЗА ПРОГРАМОЮ “ДОСТУПНІ ЛІКИ”

Міністерство охорони здоров’я опублікувало новий реєстр препаратів, що беруть участь в урядовій програмі “Доступні ліки” та які пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, діабетом ІІ типу та бронхіальною астмою можуть отримати безкоштовно або з незначною доплатою.

До оновленого реєстру ліків ввійшло 199 препаратів 43 виробників, з яких 21 виробники країн ЄС, 17 – України, 4 – Індії, 1 – Ізраїлю. Нагадаємо, що раніше у програмі брали участь 157 препаратів.

У новому реєстрі стало на 33 позиції більше для пацієнтів, які хворіють на серцево-судинні захворювання, 5 – на діабет ІІ типу, 4 – бронхіальну астму у порівнянні з попередніми місяцями.

Реєстр зокрема включає інформацію про торгівельні назви препаратів, діючі речовини, форму випуску, дозування, виробника, роздрібну ціну за упаковку та суму доплати, якщо ціна на препарат перевищує граничну оптово-відпускну ціну.

Урядова програма “Доступні ліки” почала діяти в Україні з квітня 2017 року. За цей час пацієнти отримали ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми на понад 126 мільйонів грн бюджетних коштів.

Лише за червень лікарі виписали майже 1,9 мільйона рецептів на лікарські засоби за програмою «Доступні ліки». Загалом за час існування програми від квітня 2017, пацієнти скористалися 3,6 мільйонами таких рецептів.

Також зросла кількість аптек, що приєднуються до програми, участь у якій є виключно добровільною. На середину липня, учасниками програми вже були 6179 аптек.

Найактивніше до програми долучаються аптечні заклади у Дніпропетровській, Львівській та Харківський областях. Перелік аптек, що беруть участь у програмі можна знайти за посиланням: https://goo.gl/cq7BV1.

Нагадаємо, що для того, щоб взяти участь у програмі, треба звернутися до свого сімейного лікаря, отримати правильно виписаний рецепт та обміняти його на ліки безкоштовно або з незначною доплатою в аптеці з позначкою “Доступні ліки”.

Переглянути реєстр: https://goo.gl/HNDTtX

ПЕРШЕ ЗАСІДАННЯ ГОСПІТАЛЬНОЇ РАДИ БІЛОЦЕРКІВСЬКОГО ГОСПІТАЛЬНОГО ОКРУГУ

24 липня у Білій Церкві відбулося спільне засідання представників влади різних рівнів із медичною спільнотою щодо обговорення розвитку системи охорони здоров’я в Київській області. Зокрема, основну увагу під час засідання акцентували на особливостях процесу створення Білоцерківського госпітального округу, який буде одним із найбільших у Київській області.

Звертаючись до присутніх, міський голова Геннадій Дикий наголосив, що в Білій Церкві є всі необхідні передумови для створення госпітального округу.

«Одним із основних завдань галузі охорони здоров’я є досягнення найбільшого ефекту від процесу лікування, а не якомога тривалішого перебування хворого у лікарняній установі. Якщо ми хочемо створити дійсно якісну систему медицини для наших жителів, потрібно застосовувати вже перевірений досвід створення госпітальних округів», – наголосив міський голова Геннадій Дикий.

Голова постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства Київської обласної державної адміністрації Наталія Бігарі наголосила, що дана зустріч є досить знаковою, адже покликана підбити підсумки і проаналізувати ті здобутки, які напрацювала галузь охорони здоров’я України на різних рівнях протягом 26 років незалежності України.

«Сьогодні, мабуть, уперше ми всі збираємося за круглим столом, маючи на меті почути кожну гілку влади. Тож ця зустріч має стати не засіданням, а діалогом з метою вирішення важливих питань галузі охорони здоров’я, для того, аби кожен чітко зміг зрозуміти шляхи подальшого розвитку цієї галузі», – наголосила Наталія Бігарі.

Заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк під час засідання відмітив, що Білоцерківський госпітальний округ є одним із тих, що розвиваються найбільш динамічно. Також прокоментував суть медичної реформи, яка, окрім утворення госпітальних округів, передбачає позиціонування лікаря як вільного учасника ринку медичних послуг, передачу господарських, фінансових та адміністративних повноважень лікарням тощо. І ці положення викладені в низці законопроектів.

Зокрема, у квітні ц.р. був поданий ключовий законопроект про автономізацію закладів охорони здоров’я, який дасть можливість усім лікарням бути самостійними суб’єктами господарювання. Також важливим є проект закону про державні та фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів, який пройшов перше читання та нині перебуває на доопрацюванні. Даний проект закону передбачає, що принцип «гроші йдуть за пацієнтом» спрямований одразу і на пацієнта, який прагне отримувати якісну медичну допомогу, і на лікарів та медичні заклади, які будуть зацікавлені в тому, аби надавати ці якісні послуги. Та й досвід сусідніх країн доводить, що саме такий підхід сприяє втіленню феноменальних змін у галузі медицини.

«Госпітальні округи є, насамперед, формою співпраці. В основу їх створення покладений принцип добровільності, залучення ініціативи знизу. На створення госпітальних округів нас надихнув процес добровільного об’єднання територіальних громад, який передбачається реформою децентралізації. У галузі охорони здоров’я такий принцип дасть змогу приймати рішення лікарням самостійно, адже вони краще знають свого пацієнта, отже зможуть більш якісно надавати медичні послуги», – наголосив Павло Ковтонюк.

За словами заступника міністра охорони здоров’я, створення госпітальних округів є першим, технічним етапом медичної реформи. Наступними є робота госпітальних рад, результатом якої має стати план розвитку лікарні (терміном на 5 років). Саме цей план буде підставою для планування бюджетів лікарняних закладів, створення нових програм тощо.

Народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ірина Сисоєнко наголосила, що всі законопроекти, в тому числі ті, які стосуються медичної реформи, повинні бути не декларативними, а ефективними та корисними – як для медиків, так і для пацієнтів.

«Якщо держава має за мету надавати гарантовані і якісні медичні послуги громадянам, вона має створити належні умови для медичних закладів і максимально забезпечити соціальні умови для медичних працівників. Тільки тоді ми маємо право говорити, що дбаємо про пацієнта, яким, по суті, є кожен із нас», – наголосила Ірина Сисоєнко.

Народний депутат також відмітила, що незабаром  вступить в силу закон про автономізацію закладів охорони здоров’я, згідно з яким всі медичні заклади будуть неприбутковими, некомерційними підприємствами. А у вересні ц.р. набере чинності законопроект, який передбачає оплату за медичні послуги. Зокрема, відповідно до нього всі кошти платників податків, які наявні в державному бюджеті України, повинні будуть спрямовуватися на оплату гарантованого переліку медичних послуг, які надаються пацієнтові. Цей перелік, а також тарифи, будуть затверджені спеціальною державною програмою.

Окрему увагу Ірина Сисоєнко акцентувала на питанні підвищення заробітних плат медичних працівників. Зокрема, закон про автономізацію закладів охорони здоров’я передбачає, що органи місцевого самоврядування зобов’язані створювати місцеві програми-стимули для підвищення заробітних плат медиків. Крім того, робота над збільшенням тарифної сітки окладів медичних працівників триває нині у Верховній Раді України.

«Проведення реформи в галузі охорони здоров’я, як і всі нові процеси в суспільстві, може викликати спротив та непорозуміння. Саме тому на даному етапі важливо налагодити діалог, встановити співпрацю та досягти взаєморозуміння. І саме такі зустрічі дають змогу це зробити», – зазначила Ірина Сисоєнко.

Народний депутат України, член Комітету з питань бюджету Верховної Ради України Хвича Мепаришвілі під час свого виступу зазначив, що однією з небагатьох переваг медичної галузі України є наявність у державі висококваліфікованих лікарів.

Народний депутат також наголосив на необхідності забезпечення лікарень потрібними медичними препаратами, а також на тому, що при впровадженні реформи в галузі охорони здоров’я важливо розрахувати фінансові зусилля місцевого самоврядування, тобто ті обсяги коштів, які виділяються на медицину, освіту, культуру тощо.

«Цих коштів часто буває недостатньо, аби забезпечити ту чи нішу галузь у повній мірі, тож у вирішенні фінансових питань має бути діалог між державою та містом, адже саме він дає змогу розвиватися», – зауважив народний депутат.

Директор департаменту охорони здоров’я Київської обласної державної адміністрації Алла Арешкович відмітила, що перед першим засіданням госпітальної ради, яке відбулося цього ж дня, була проведена ретельна та кропітка робота з опрацювання тих ключових показників, на основі яких буде впроваджуватися медична реформа на Київщині.

Зокрема, як і передбачає законодавство, кожен із районів, який входить до Білоцерківського госпітального округу, був проаналізований з урахуванням низки особливостей – географічних, економічних, демографічних тощо. Було проведено інвентаризацію всіх закладів охорони здоров’я, розташованих на території Київської області; виконано аналіз кадрового потенціалу, статистичні дані щодо особливостей кожного з районів, які входитимуть до Білоцерківського госпітального округу тощо.

Алла Арешкович наголосила, що з метою ефективного вирішення поставлених завдань потрібно запрошувати до співпраці різні ланки медицини, в тому числі первинну ланку, екстрену медичну допомогу і т.д.

У рамках заходу відбулося перше засідання госпітальної ради, під час якого присутні акцентували увагу на низці важливих питань. А саме обговорили Положення про госпітальну раду Білоцерківського госпітального округу Київської області; обрали голову, заступника голови та секретаря госпітальної ради Білоцерківського госпітального округу Київської області тощо.

У зустрічі також взяли участь: заступник міського голови Ольга Настіна, в.п. начальника управління охорони здоров’я Білоцерківської міської ради Денис Яблонський, керівники лікарняних установ Білої Церкви та низки районів Київської області, медичні працівники, журналісти місцевих ЗМІ та ін.
За інформацією прес-служби Білоцерківської міськради, мережі Facebook

НА БАЗІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ КЛІНІЧНОЇ ЛІКАРНІ ВІДКРИЛИ ТРЕНІНГОВО-РЕАБІЛІТАЦІЙНЕ ВІДДІЛЕННЯ

На базі Київської обласної клінічної лікарні відкрили державне тренінгово-реабілітаційне відділення, яке працюватиме за європейськими стандартами та надаватиме професійну, високоякісну медичну допомогу людям, які її потребують. Це спільний проект України та Чеської Республіки.

“Потреба у відділеннях реабілітації існує в кожному закладі, де є пацієнти, яким необхідне відновлення. Особливо це стосується багатопрофільних лікарень, адже реабілітація має починатися з першого дня. Ми у міністерстві відпрацювали створення спеціальностей реабілітолога та ерготерапевта. Нам потрібні такі спеціалісти, які разом з лікарями працюватимуть у складі мультидисциплінарних команд для повного врахування потреб конкретного пацієнта”, – сказала Оксана Сивак, заступник міністра охорони здоров’я з питань європейської інтеграції.

Сучасне реабілітаційне відділення на базі багатопрофільного медичного закладу – це можливість доступу фахівців до пацієнтів на ранніх етапах відновлення. У межах закладу людину навчатимуть жити з певними обмеженнями, якщо таких не можна усунути. Допомагатимуть родичам опанувати найнеобхідніші навички для швидшого фізичного та психологічного відновлення пацієнтів після хвороб та травм.

“Ми готові впроваджувати у своєму відділенні кращі традиції реабілітаційних практик. Також ділитимемося здобутим досвідом з колегами з інших регіонів”, – зазначив головний лікар Київської обласної клінічної лікарні Микола Анкін.

Відкриття тренінгово-лікувального відділення стане поштовхом до змін в усій системі реабілітації.

Надзвичайний і Повноважний Посол Чеської Республіки в Україні Радек Матула зауважив: “Хочу підтримати ті глобальні починання, які зараз здійснює Міністерства охорони здоров’я України. Ми бачимо, що в Україні медична реформа дійсно назріла, але при цьому необхідна велика сміливість і воля, щоб почати цю систему змінювати. Дуже сподіваємося і бажаємо, щоб усе заплановане вийшло. А міжнародна спільнота и наше посольство продовжуватимуть допомагати і підтримувати вас на цьому шляху”.

Витрати лікарні на проведення капітального ремонту приміщень реабілітаційного центру склали близько 1,8 млн грн, ще понад 590 тис. коштували лікарні обладнання та меблі. Допомога Посольства Чеської Республіки в Україні на закупівлю обладнання склала понад 427 тис. грн додатково. Чеська Республіка надала технічну та благодійну допомогу закладу у рамках програм MEDEVAC та Сzech Development Cooperation. До облаштування відділення реабілітаційним обладнанням та меблями долучилася і «Українська ліга благодійників».

РОЗ’ЯСНЕННЯ ЩОДО ЗАПРОВАДЖЕННЯ ОНОВЛЕНОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ПЕРЕЛІКУ ОСНОВНИХ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ

1 липня 2017 року набула чинності постанова Кабінету міністрів України від 16 березня 2017 р. №180 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», яка затвердила нову редакцію Національного переліку основних лікарських засобів.

До оновленого Національного переліку ввійшли лише якісні, ефективні та безпечні препарати, які необхідні для забезпечення першочергових потреб медичної допомоги пацієнтам в закладах охорони здоров’я для лікування за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

При цьому вимоги постанови КМУ №180 не поширюються на випадки, у яких не здійснюється витрачання бюджетних коштів. Зокрема, в процесі роздрібної реалізації лікарських засобів через аптечні заклади, коли купівля препаратів здійснюється за кошти громадян.

Таким чином, лікарі не обмежені Національним переліком при виписуванні рецептів своїм пацієнтам. Виключення становить відпуск лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування, що здійснюється безоплатно та на пільгових умовах у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. № 1303 (розповсюджується виключно на лікарські засоби, включені до Національного переліку). Read more »

ЛІКАРЯ, ЩО ВРЯТУВАВ НЕ ОДНЕ ЖИТТЯ ПОРАНЕНИХ БІЙЦІВ АТО НАРЕШТІ ЗНАЙШЛА НАГОРОДА!

Вже майже два роки, як мною, на прохання та навіть вимогу багатьох бійців-учасників бойових дій, було ініційовано створення подання на нагородження орденом «За заслуги» ІІІ-ступеню доктора медичних наук, професора, завідувача кафедри ортопедії і травматології №2 Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика, головного лікаря комунального підприємства Київської обласної ради «Київська обласна клінічна лікарня», хірурга-травматолога Анкіна Миколи Львовича.

Через його руки особисто та руки професіоналів клініки підпорядкованої Анкіну М.Л. пройшов не один десяток бійців АТО ( у тому числі і бійців батальйону спеціального призначення «Донбас» та  «46-го батальйону ЗСУ спеціального призначення «Донбас-Україна» яким я, як волонтер та президент БО «Благодійний фонд допомоги батальйону «Донбас» опікуюсь з перших днів збройного протистоянні агресії Росії на Сході України). Також даною клінікою було врятовано та поставлено на ноги частину підрозділу рятівників ДСНС України, які героїчно протистояли техногенній катастрофі на Васильківському нафтопереробному заводі влітку 2015 року, та отримали різні ступені опіків внаслідок масштабної пожежі.

Але все ж за майже два роки, та за сприяння  Департаменту охорони здоров’я Київської обласної адміністрації, Міністерства охорони здоров’я України та безпосередньо Адміністрації Президента України – було досягнуто мети, головного лікаря «Київської обласної клінічної лікарні №1 Анкіна Миколу Львовича, Указом Президента України  №162/2017 від 18 червня 2017 року «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня медичного працівника» було нагороджено орденом «За заслуги» ІІІ- ступеню.

Від імені бійців, життя яких були врятовані командою лікарів-професіоналів за особистої участі та під керівницітвом Головного лікаря КОКЛ №1, вітаю Анкіна Миколу Львовича з цією визначної відзнакою-вдячністю від українського суспільства!!!

Народний депутат України Н.В. Веселова

ОНЛАЙН-ОПИТУВАННЯ ПІДЛІТКІВ ТА МОЛОДІ ВІКОМ 13-24 РОКІВ

ОНЛАЙН-ОПИТУВАННЯ ПІДЛІТКІВ ТА МОЛОДІ ВІКОМ 13-24 РОКІВ

НДСЛ “Охматдит” МОЗ України запрошує взяти участь в онлайн-опитуванні, яке стосується твоєї думки та особистого досвіду звернення за консультуванням і тестуванням на ВІЛ. Пройти онлайн-опитування можна за посиланням: https://goo.gl/zAUFw5 Також   опитування   ти   можеш   знайти   на   сайті   «Центру   Знань» http://knowledge.org.ua та «Українського інституту соціальних досліджень імені О. Яременка» http://www.uisr.org.ua/  Read more »